AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU

 

SAĞLIK SERVİSİ

 
 
Ceza İnfaz Kurumumuz Sağlık Servisinde 3 İnfaz ve Koruma Memuru görevli olup, Adalet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan Protokol gereğince;  Aile Hekimi Valilik onayı ile her Çarşamba günü yardımcı sağlık personeli ile saat 13.00 – 17.00 arası Aile Hekimleri dönüşümlü olarak görevlendirilmiştir.
Valilik onayı ile Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinden görevlendirilen Diş Hekimleri dönüşümlü olarak Çarşamba günü Kurumumuzda Poliklinik hizmeti vermektedirler.
Psiko-sosyal servis faaliyetleri Kurumumuzda kadrolu Psikoloğumuz olmadığından dolayı Düzce İl Sağlık Müdürlüğünden 30/10/2012 tarihle Valilik oluru ile bir Psikolog Salı günleri görüşme yapmak üzere görevlendirilmiştir.
Tüm bu işlemlerin yanında revirimizde tansiyon takibi, pansuman ve dikiş alma gibi işlemlerde yapılmaktadır.
İlimizde Aile Hekimliği uygulamasına geçildiğinden personel ve bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin muayene ve tedavileri büyük ölçüde revirimizde yapılmamaktadır.
Revirimiz yatak kapasiteli olmayıp, ayaktan poliklinik hizmeti vermektedir
Revirimizde giderilemeyen sağlık sorunları için Doktorun gerek görmesi halinde ileri tektik ve tedavi amaçlı 2. ve 3. Sağlık kuruluşlarına sevk yapılmaktadır. Sevklere İnfaz ve Koruma Memuru eşliğinde gidilerek burada işlemlerin hızlandırılması ve takibi yapılmaktadır.
Mesai saatleri içerisinde Acil hasta çıkması halinde Kurum üst amirince hastaneye sevk edilmesi sağlanmakta, normal rahatsızlıklarda 112 ACİL çağrılarak hasta hükümlünün muayenesi yaptırılarak Doktorun gerek görmesi halinde sevk gerçekleştirilmektedir.
Mesai saatleri dışında Acil hasta çıkması halinde öncelikle 112 ACİL çağrılarak hasta hükümlünün muayenesi yaptırılarak Doktorun gerek görmesi halinde sevk Kurumda o an bulunan en üst amirce hasta hükümlünün sevki gerçekleştirilmektedir.